Status međunarodne eko škole

U našem dječjem vrtiću „Mali princ“ Program odgoja za održivi razvoj „Mali čuvari velike Zemlje“ ima dugogodišnju tradiciju. Nazvali smo ga tako s namjerom da bude blizak djeci te da pozitivna iskustva vezana uz njegovu realizaciju budu temelj njihovom daljnjem ekološkom djelovanju.

Program je nastao kao rezultat 15-godišnje pozornosti djelatnika našeg vrtića usmjerene na ekološko osvještavanje djece:

• 1992.g. Zelena akcija Zagreb dala je u okviru svog projekta «Obrazovanje za okolinu u Hrvatskoj» priznanje našim odgajateljima za kvalitetan ekološki odgoj
  • 2004.g.sudjelovali smo na Danima dječjih vrtića Grada Zagreba sa izložbom «Od otpada do didaktičke igračke»
  • 2005.g. također je na Danima dječnih vrtića Grada Zagreba prezentiran dio projekata vezan uz odgoj za održivi razvoj
  • naši projekti vezani uz usvajanje pravilnih prehrambenih navika često su bili medijski popraćeni ( članci u Vjesniku, Školskim novinama, Večernjem listu)
  • protekle tri godine timski rad odgajatelja bio je posvećen odgoju za održivi razvoj : Zaštita životinja (RSPCA), Zdrava prehrana, Otpad nije smeće

U travnju 2007.g. proglašeni smo prvim zagrebačkim vrtićem sa statusom Međunarodne eko-škole. Od tada pa sve do danas taj vrijedan status neprestano obnavljamo aktivnim sudjelovanjem u programu te njegovim neprekidnim unaprjeđivanjem. Program Međunarodne eko škole integriran je u redoviti program svih redovnih vrtićkih odgojnih skupina kroz svakodnevne životne situacije te posebno planirane aktivnosti.

Rečenica koju je napisala naša odgojiteljica Nela Vrkljan „Ljudi su jedina bića na svijetu koja mogu pomoći našem planetu“ najbolje ilustrira odgovornost koju osjećamo u sveukupnom djelovanju vrtića. Ta je rečenica ujedno i naš eko-kodeks.

Posebnu pozornost posvećujemo realizaciji određenih eko i humanitarnih akcija od kojih izdvajamo:

• "Plastičnim čepovima do skupih lijekova" - akcija sakupljanja čepova za UOLL
  • "Sakupljajmo stare baterije zajedno" - u suradnji s tvrtkom Friš d.o.o.
  • kreativne eko radionice povodom Božića i Uskrsa
  • Eko maskenbal - izrada kostima za maskenbal od otpadnih materijala
  • "Zaštitimo ptice zimi" - akcija izrade kućica i hranilišta za ptice
  • "Svako dijete - jedan cvijet" - akcija uređenja cvjetnjaka

Ponosimo se našom eko himnom „Mali čuvari velike Zemlje“, za koju je riječi napisala naša bivša ravnateljica Marica Tuškan, a uglazbio ju je maestro Ratko Pogačić.

Eko-himna «Mali čuvari velike zemlje»

VOLIM SVOJU ULICU, VRTIĆ
I SVOJ GRAD.